Tagi

, , , , , , , , , , , , , ,

Naprawa płyty głównej laptopa

Czy można samemu sprawdzić na czym polega usterka płyty głównej?

Hmmm…Obrazek

I tak i nie, wszystko bowiem zależy od naszych zdolności i to nie tylko w posługiwaniu się miernikiem ale również od umiejętności logicznego myślenia.

Kiedy laptop przestaje się włączać tj. nie reaguje na guzik włączania bardzo często mamy wówczas do czynienia z  uszkodzoną płytą główną laptopa. Oczywiście, że w/w efekt może mieć przyczynę w braku napięcia dostarczanego przez ładowarkę czy baterię ale myślę że to dość oczywista sprawa by najpierw sprawdzić zasilacz sieciowy.

Diagnoza laptopa

Aby przystąpić do diagnozy uszkodzenia musimy wpierw dostać się do samej płyty głównej co myślę nie przysporzy większego problemu, gdyż posiadając śrubokręt krzyżakowy jesteśmy wstanie wydobyć płytę z kadłubka laptopa.

Po wyjęciu płyty wpierw należy przyjrzeć się samej płycie oraz komponentom na niej zamontowanym, a w szczególności portom USB, LAN czy gniazdu zasilania czy aby przypadkiem nie są uszkodzone mechanicznie. Bowiem często w ten właśnie sposób odnajdujemy przyczynę awarii laptopa. Każdy serwis laptopów zaczyna od tego samego co my.

Kolejny krok jaki musimy zrobić to dołączyć wszystkie podzespoły bazowe laptopa takie jak: procesor czy ram. Diagnozę wykonujemy na gołej płycie głównej.

Najpierw za pomocą miernika dokonujemy pomiarów na WSZYSTKICH cewkach płyty głównej. Pozwoli to nam zawęzić poszukiwania. Jeśli z naszych pomiarów wyniknie, że na naszych cewkach nie ma niepokojąco niskich rezystancji co mogło by uniemożliwić start płyty głównej, nasze pomiary kierujemy ku przetwornicy głównej 3v/5v.

ObrazekZ pomocą przyjdzie nam tutaj schemat płyty głównej lub jego fragment, który bardzo często dostępny jest na forach dyskusyjnych związanych z serwis laptopów.

Procedura startowa dla każdej płyty głównej laptopa jest taka sama lub bardzo podobna. Po podłączeniu zasilacza sieciowego do płyty głównej uruchamia się przetwornica główna i to właśnie z niej zasilane są poszczególne bloki płyty. Kluczowymi napięciami są więc napięcia 3v oraz 5V.

Jeśli nasza przetwornica startuje i podaje właściwe napięcie nasze kolejne pomiary kierujemy w stronę układu KB, który jako pierwszy rozpoczyna procedurę startową płyty głównej.

Obrazek

Tutaj już musimy być bardzo precyzyjni gdyż rozłożenie nóżek tego układu jest bardzo gęste i łatwo podczas pomiarów o zwarcie.

Na tym układzie sprawdzamy komunikację z Biosem oraz z układem południowym, który jako kolejny odpowiedzialny jest za start płyty.

Dysponując programatorem warto przeprogramować Bios, którego wsad jest dostępny na każdej stronie producenta laptopa.

Kolejnym już krokiem jest sprawdzenie poszczególnych napięć takich jak zasilania Ram czy zasilanie procesora. Te kluczowe czynności wykonujemy zaraz po tym jak układ KB i SB jest zasilany poprawnie.

Serwis komputerowy

Jeśli chodzi o inne czynności o jakich należy pamiętać przy diagnostyce płyty głównej to opaska antystatyczna czy mata na której możemy bez obaw wykonywać pomiary. Obecność zasilacza serwisowego jest również obowiązkowa, gdyż bardzo często możemy wnioskować rodzaj uszkodzenia o samym poborze prądu, którego zwykły zasilacz sieciowy na już nie poda.

Tak czy siak jeśli posiadamy odrobinę wiedzy i podstawowe narzędzia serwisowe jesteśmy w stanie sami zdiagnozować płytę i obyć się bez serwisu komputerowego, który bardzo często nie ma pojęcia jak zdiagnozować płytę. Warto tutaj polecić dobry serwis laptopów, który bardzo łatwo odnajdą Państwo pod poniższym adresem:

http://serwislaptopowchorzow.pl/

Reklamy